(+48) 533 318 008 biuro@ekocultiv.pl

WAŁOWANIE WAŁEM POSIEWNYM

Wałowanie jest to zabieg uprawowy wykonywany za pomocą wałów polowych, służących do ugniatania roli, kruszenia brył lub skorupy glebowej oraz do wyrównywania powierzchni pola.

Wałowanie dzieli się na:

ugniatające:

  • wałowanie lekkimi wałami stosuje się do wyrównania roli przed siewem lub sadzeniem, ugniecenia powierzchni po siewie drobnych nasion, pogniecenia nawozów zielonych przed przyoraniem, likwidowania pomrozowych szczelin w glebie, 
  • wałowanie ciężkimi wałami stosuje się do dociśnięcia skib po orce łąk lub pastwisk oraz do wałowania łąk (głównie wyrównywania uszkodzonej powierzchni darni) .

kruszące – stosuje się wały typu Croskill, Cambridge i Croskill-Cambridge, przy tego rodzaju wałowaniu jednocześnie z ugniataniem gleby następuje jej kruszenie,

wgłębne – wykonuje się wałem Campbella i strunowym, wałowanie to polega na ugniataniu głębokich warstw gleby bez ugniatania jej powierzchni, celem jest przyspieszenie osiadania roli po opóźnionych orkach siewnych, przyoraniu nawozów zielonych lub obornika.

Wałowanie wykonuję od razu po wysiewie ziarna. Wałowanie jest też świetnym sposobem na wyrównanie powierzchni pola, zniwelowanie wszelkich nierówności, czy nawet wbicie w ziemię kamieni. Dzięki temu w czasie żniw po takim terenie jest o wiele łatwiej poruszać się kombajnem. Nawet, jeżeli zboże wylegnie, to można młócić bez obaw, że kombajn natrafi na większy kamień.