(+48) 533 318 008 biuro@ekocultiv.pl

ROLNICTWO PRECYZYJNE

Rolnictwo precyzyjne, czyli gospodarowanie wspomagane komputerowo, oparte głównie na gromadzeniu danych o przestrzennym zróżnicowaniu plonów w obrębie pola. Rozwiązania umożliwiające określenie z dużą dokładnością położenia geograficznego poruszających się obiektów za pomocą sygnałów z satelitów znalazły szerokie zastosowanie w rolnictwie. Dzięki nim można prowadzić ciągnik lub kombajn po określonej trajektorii w trybie automatycznym, zmiennie dawkować nawozy mineralne i pestycydy, czy wreszcie dokonać cyfryzacji produkcji rolnej, wspomagającej zarządzanie gospodarstwem. Najmocniejszą stroną systemów pozycjonowania maszyn na polach i drogach za pomocą sygnału satelitarnego jest możliwość różnorodnego zastosowania w codziennych pracach w gospodarstwie. 

Jak wprowadzić rolnictwo precyzyjne do gospodarstwa?

  1. Poznaj swoje pole – glebę,
  2. Dostosuj zabiegi dla każdego wycinka pola,
  3. Monitoruj pola:
  • właściwości fizyczne gleby,
  • właściwości chemiczne gleby,
  • wysokość plonów,
  • choroby roślin,
  • szkodniki i chwasty,
  • temperatura,
  • opady i nasłonecznienie,
  • wiatr,
  • wysuszenie gleby,
  • zabudżetowany plon,
  1. Twórz wielowymiarowe mapy pola,
  2. Analizuj i działaj na podstawie rezultatów działań.

Korzyści stosowania nowych technologii w rolnictwie:

  • wgląd w prowadzenie gospodarstwa wiarygodne prognozy zmienności warunków na polu
  • łatwiejsze podejmowanie decyzji,
  • śledzenie zmian w czasie rzeczywistym,
  • wykorzystanie odpowiedniej ilości nasion do upraw, aby osiągnąć planowany plon poprawa żyzności gleby na polu,
  • lepsze wykorzystanie zasobów środowiska,
  • bardziej adekwatna inwestycja w uprawy na danym polu.

 

NAWIGACJA I AUTOPROWADZENIE DO 2CM

To równoległe prowadzenie maszyny, przekłada się na mniejsze zużycie paliwa, ziarna, nawozów, środków ochrony roślin, a także na szybsze wykonanie pracy. Wystarczy tylko wybrać poziom precyzji, który najlepiej spełnia Twoje potrzeby. Instalacja anteny GNSS w maszynie zapewni dostęp do systemów rolnictwa precyzyjnego. Najbardziej zaawansowane rozwiązania czynią to w sposób w pełni automatyczny z dokładnością sięgającą nawet 1–2 cm. Nawigacje satelitarne GSP stają się coraz bardziej powszechnym rozwiązaniem wykorzystywanym w prowadzeniu agregatów maszynowych po polu. Najprostsze urządzenia wskazują operatorowi odchyłki od linii prostej, na podstawie których nakierowuje on odpowiednio ciągnik podczas pracy w polu. 

DOZOWANIE NAWOZÓW MINERALNYCH NA PODSTAWIE MAPOWANIA PÓL

Systemy służące do precyzyjnego nawożenia czy ochrony roślin, mapowanie plonów itp., które umożliwiają zdalne komunikowanie się z maszynami, m.in. monitorowanie parametrów ich pracy oraz diagnostykę, z komputera w biurze lub z urządzenia mobilnego. Maszyny są również wyposażone w układ automatycznej jazdy równoległej. Dozowanie nawożenia obornikiem i wapnowania, podczas których na przykład na polach po rzepaku czy kukurydzy trudno dostrzec ślady, gdzie dokładnie pole jest nawiezione. Wystarczy do monitora wprowadzić szerokość nawożenia, przejechać maszyną i wyznaczyć punkty A i B, wzdłuż których zestaw będzie się poruszał. Dzięki temu można dokładnie wyznaczyć dawkę wapna czy obornika.

RÓWNOMIERNE DOZOWANIE NAWOZÓW NATURALNYCH

Aby azot był wykorzystany w jak największym stopniu – niezależnie od jego formy – musi być przede wszystkim podany w odpowiedniej ilości w danym miejscu, do tego celu posłużą nam”

  • urządzenie N-Sensor, które montuje się na dachu ciągnika, który porusza się ścieżkami techno logicznymi z rozsiewaczem nawozu lub opryskiwaczem. Skaner odczytuje co sekundę na obszarze ok. 50 m2 poziom odbicia światła od roślin, określając ilość chlorofilu, która jest ściśle skorelowana z zawartością azotu w roślinach. Dane są na bieżąco przekazywane do komputera sterującego narzędziem aplikującym nawóz. Maszyna zatem “sama wie”, gdzie ma zaaplikować więcej, a gdzie mniej nawozu azotowego,
  • drony, to kolejne rozwiązanie pozwalające określić zawartość azotu w roślinie i na tej podstawie wykonać mapy aplikacyjne,
  • obrazowanie i mapowania satelitarne, dzięki aplikacji na Androida, która pozwala wyświetlać mapę aplikacyjną np. na tablecie (również w trybie off-line, bo często na środku pola nie ma dostępu do Internetu, ale ciągle działa GPS), dzięki której można sobie sprawdzać np., czy się wjeżdża do bardziej lub mniej produktywnej części pola i tym sposobem sterować dawką wysiewu.

INTELIGENTNE ZABIEGI ŚOR

Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque laudantium, totam rem aperiam, eaque ipsa quae ab illo inventore veritatis et quasi architecto beatae vitae dicta sunt explicabo. Nemo enim ipsam voluptatem quia voluptas sit aspernatur aut odit aut fugit, sed quia consequuntur magni dolores eos qui ratione voluptatem sequi nesciunt. Neque porro quisquam est, qui dolorem ipsum quia dolor sit amet, consectetur, adipisci velit, sed quia non numquam eius modi tempora incidunt ut labore et dolore magnam aliquam quaerat voluptatem. Ut enim ad minima veniam, quis nostrum exercitationem ullam corporis suscipit laboriosam, nisi ut aliquid ex ea commodi consequatur?