RZEPAK
Zbiór nasion oleistych prowadzony jest powszechnie dwiema metodami: dwuetapową, do której przystępuje się wcześniej – w fazie dojrzałości technicznej nasion i jedno-etapową rozpoczynaną później – w fazie dojrzałości pełnej.
W praktyce o stosowaniu jedno- lub dwuetapowej metody zbioru decyduje, oprócz stanu plantacji zbóż oleistych, wyposażenie gospodarstw w niezbędne maszyny do zbioru tj. sprawne technicznie kombajny i wydajne kosiarki pokosujące.
Na przykład podczas zbioru dwuetapowego do koszenia roślin na pokosy przystępuje się, gdy łan rzepaku zmienia barwę z soczysto-zielonej na zielono-seledynową (zielono-żółtawą), a na łuszczynach daje się zauważyć zarysy linii nasion, łuszczyny są miękkie i elastyczne, ale potrząsane nie otwierają się (chociaż, gdy stosowane są wysokie dawki azotu i występuje duża wilgotność gleby w okresie dojrzewania rzepaku zarówno łuszczyny jak i całe rośliny mogą być jeszcze zielone).
Na dużych plantacjach wolnych od chwastów, o wyrównanym dojrzewaniu lepszy jest jednoetapowy zbiór zbóż oleistych. Jest to metoda mniej pracochłonna i na ogół tańsza. Do jednoetapowego zbioru kombajnem przystępuje się, gdy nasiona, osiągnęły dojrzałość pełną.
RZODKIEW OLEISTA
Wkrótce po żniwach czas pomyśleć o wysiewie międzyplonu ścierniskowego. Dla urozmaicenia proponujemy rozważyć siew nieco zapomnianej rośliny – rzodkwi oleistej, roślina ta może być wysiewana zarówno w siewie czystym jak i w mieszankach.
Roślina ta ma bardzo wiele zalet. Rzodkiew wykształca długi korzeń palowy, sięgający nawet do 1,5 m. Ze względu na dużą masę korzeniową głęboko spulchnia i napowietrza glebę, a po przyoraniu wprowadza do stanowiska sporo materii organicznej. Dobrze wykorzystuje składniki pokarmowe oraz wodę, chroni glebę przed erozją, wymywaniem azotu i innych pierwiastków z gleby.
Może być także wysiewania na mulcz pod rośliny jare. W ostatnim czasie stała się zatem cenną i poszukiwaną rośliną przedplonową w uprawie buraków czy ziemniaków.
Rzodkiew można także wysiewać w mieszankach: łączyć można ją z gorczycą białą, facelią błękitną, wyką siewną czy dowolnym zbożem jarym.